Bazy BUW

Biblioteka Uniwersytecka zapewnia dostęp do bardzo bogatych baz pełnotekstowych (czyli takich, które możemy czytać online) i bibliograficznych (czyli pozwalających uzyskać informację o istnieniu książki lub artykułu na jakiś temat, czasem dostępny jest także abstrakt). Ta znakomita usługa jest dostępna także dla osób spoza Uniwersytetu – w czytelni Instytutu Muzykologii osoby z zewnątrz mogą korzystać z baz BUW bez logowania.

Świat odchodzi od papierowych czasopism naukowych. Teraz wszystkie mamy w domu na ekranie komputera – korzystanie z nich zrobiło się o wiele łatwiejsze!

Dostęp do baz internetowych znajduje się na stronie BUW w dziale BUW bazy online. Należy wybrać interesująca nas bazę wg. układu alfabetycznego lub dziedziny i opcję dostępu z UW lub z domu. Ta druga opcja wymaga zalogowania się za pomocą numeru karty bibliotecznej i wyrobionego w BUW hasła.

Najwięcej czasopism muzykologicznych znajdziemy w bazie Jstor Znajdują się w niej archiwalne (czyli nie obejmujące ostatnich kilku lat) numery 75 czasopism muzykologicznych, które możemy przeglądać wg tytułów i roczników (Explore JSTOR -> Subject -> Music). Możemy tez użyć wyszukiwarki (zakładka search), która znajdzie szukane przez nas słowo lub wyrażenie. Pamiętać jednak należy, że baza zawiera czasopisma w kilku językach i w nich też należy przeprowadzić wyszukiwania. Możemy przeszukiwać całą bazę lub tylko czasopisma muzyczne (Okienko „Search within Music” nad listą tytułów wyszukanych przez dziedzinę).

Kolejną istotną dla muzykologów bazą są Oxford Journals – tu znajdziemy aktualne i archiwalne numery Early Music, The Musical Quarterly, The Opera Quarterly, Journal of the Royal Musical Association i Music and Letters.

Biblioteka Uniwersytecka kupuje również duże ilości książek elektronicznych, także z naszej dziedziny są one dostępne w dziale BUW -> zasoby online -> E-książki

Na wszystkich platformach, które dają taką możliwość warto pozakładać sobie własne profile – możemy wtedy zapamiętywać wyszukiwania, definiować alerty informujące o nowych pozycjach na dany temat cz tworzyć bazę bibliograficzną na wybrany temat.

Posługując się multiwyszukiwarką dostępną na stronie głównej BUW możemy odfiltrować za pomocą narzędzi dostępnych w lewym panelu pozycje z katalogu online (które trzeba wypożyczyć w konkretnej bibliotece), informacje bibliograficzne (czyli informacje z baz bibliograficznych informujących, że jakaś pozycja powstała – czasem dostępny jest link do pełnego tekstu) i wyniki wyszukiwania z baz pełnotekstowych.

Najważniejszą dla muzykologów bazą bibliograficzną jest RILM,  dostępny na liście baz online.

Darmowy licznik odwiedzin