Formotwórcze aspekty fonografii – nowy numer kwartalnika „Kultura współczesna”

Już jest! Nowy numer Kwartalnika „Kultura Współczesna” pt. „Formotwórcze aspekty fonografii” jest już dostępny w księgarni Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.
Autorzy koncepcji numeru fonograficznego to dr Mariusz Gradowski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Radosław Marcinkiewicz z Uniwersytetu Opolskiego
Ze wstępu: „W nowym wydaniu kwartalnika przeczytacie o tym, jak pojawienie się technik fonograficznych zmieniło dzieje kultury muzycznej. Utwory muzyczne uwolniły się od swojego źródła (wykonawcy), a słuchanie ich stało się rozproszone. W dobie streamingu i przechowywania plików w chmurze stare dobre nośniki dźwięku, jak winyle, nadal mają się dobrze. Ich szumy i trzaski, a nawet sama czynność nastawiania muzyki są dla całkiem dużego grona osób źródłem dużej przyjemności. Nośniki odegrały dużą rolę w czasach kształtowania się historii rocka – chociażby dzięki ciekawej graficznej oprawie płyt. Ale ich możliwości ujawniają się też obecnie, czego przykładem są  lapidarne formy wideo.